فقدان دكتر محمدرضا اقبالي


متأسفانه باخبر شديم آقاي دکتر محمدرضا اقبالي عضو هيأت امناي گروه دوستداران طبيعت رفسنجان به رحمت خدا رفت. مرحوم دکتر اقبالي سالها قبل مدتي در رفسنجان به طبابت مشغول بود و بعداً به کرمان رفت. ايشان علاوه بر اينکه دکتري حاذق و صاحب نام بود، در زمينه حفاظت از طبيعت و فعاليتهاي اجتماعي نيز بسيار فعال بود بطوريکه پارک ملي سياه کوه اردکان که يکي از زيستگاههاي مهم يوز ايراني است، توسط ايشان پايه گذاري شد. ايشان از ابتداي شروع فعاليت گروه دوستداران طبيعت رفسنجان، با گروه همکاري زيادي داشت و از همه مهمتر دوستي بي ريا و صادق بود. ياد و يادگارهاي مرحوم دکتر اقبالي اين مرد شريف و دوست داشتني و با اخلاق تا هميشه در دل مردم و طبيعت ايران باقي خواهد ماند. مصيبت وارده را به خانواده محترم ايشان و همه طبيعت دوستان ايران زمين تسليت ميگوييم.
 

 
دستگيري شكارچيان غيرمجاز در قرق منصورآباد رفسنجان - 22 آبان 96


صبح روز گذشته، ٢٢ آبان ماه 96 در پي گزارش مشاهده دو شكارچي غيرمجاز در منطقه، قرقبانان حفاظتگاه مردم نهاد منصورآباد با همكاري محيط بانان اداره محيط زيست موفق به دستگيري متخلفين شدند. متأسفانه متخلفين موفق به شكار يك قوچ وحشي شده بودند
 

 

زنجيره انساني جمعه 19 آبان 96 در كوه سرخ


خرداد ماه سال جاري بود که خبر شروع فعاليت اکتشافي يک معدن در ارتفاعات شرقي شهر رفسنجان موسوم به کوه سرخ کام فعالان محيط زيست رفسنجان را تلخ کرد. فعاليت اکتشافي نامبرده در بالاترين نقطه حوزه آبريز شهر رفسنجان و زرند قرار دارد که تقريباً نيمي از آب دشت رفسنجان و زرند و چندين روستاي پرجمعيت را تأمين ميکند و در شرايطي که بحران کم آبي ميرود تا به يک فاجعه زيست محيطي و انساني در اين منطقه تبديل شود، مشخص نيست چگونه يک معدن کاو ميتواند تمام قوانين و ارزيابي هاي زيست محيطي را نديده گرفته و اقدام به تخريب يک زيستگاه ارزشمند گياهي و جانوري و منبع تأمين آب هزارن انسان بنمايد.

در خرداد سال جاري طبيعت دوستان و فعالان محيط زيست رفسنجان يک تجمع اعتراضي به فعاليت اين معدن را در محل فرمانداري شهر زرند ترتيب دادند و از فرماندار زرند خواستند که فعاليت اين معدن را متوقف کند و در پي دستور فرماندار، اين فعاليت متوقف گرديد. تا اينکه هفته پيش دوباره مشاهده شد که معدن شروع به فعاليت کرده که موجب خشم فعالان محيط زيست و ساکنان روستاهاي مجاور گرديد، بطوريکه روز جمعه 19 آبان ماه 96 در پي اعلام صعود مشترک در حمايت از منطقه کوه سرخ رفسنجان بيش از 200 نفر اقدام به صعود کوه سرخ از مسير تخريب شده نمودند و با تشکيل زنجيره انساني خواستار توقف اين فعاليت مخرب شدند و در مسير بازگشت، جاده احداث شده را به نشانه اعتراض با سنگ مسدود کردند.

  
رونمايي از قرق اختصاصي و شكارچي خارجي در منصورآباد


مراسم رونمايي از پروانه قرق اختصاصي منصورآباد، بهمن 1395، فرمانداري رفسنجان :
 

 

 

اولين پروانه و شکار قوچ کرمان در 24 بهمن 1395 توسط يک شکارچي از کشور مکزيک انجام شد که طول شاخ آن 78 سانتي متر بود. امسال نيز تعداد 2 پروانه توسط شکارچيان خارجي و 6 پروانه داخلي در منطقه منصورآباد رفسنجان اجرا شد و قوچ کرمان بعنوان يک جاذبه گردشگري جديد به استان کرمان، معرفي شد.

 


 

 
دستگيري شكارچيان غيرمجاز – 27 آذر 95


   روز شنبه 27 آذر ماه 95 در پي گزارشي مبني بر حضور شکارچي غيرمجاز در منطقه منصورآباد رفسنجان تعداد 10 نفر از اعضاي گروه دوستداران طبيعت رفسنجان به همراه 2 نفر از مأمورين اداره محيط زيست رفسنجان در قالب 4 اکيپ در ارتفاعات منطقه مستقر شدند و پس از رؤيت شکارچيان و هماهنگي کامل، شکارچيان در حالي که مشغول صرف چاي بودند و قبل از اينکه موفق به شکار شوند، دستگير شده و با هماهنگي مقامات قضايي روانه بازداشت شدند.اهداء لوح تقدير سازمان محيط زيست – 11 آبان 1395


روز سه شنبه 11 آبان ماه 1395 طي مراسمي که در سازمان محيط زيست برگزار شد، طرح گروه دوستداران طبيعت رفسنجان بعنوان تجربه ميداني موفق در کشور شناخته شد و از طرف معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان محيط زيست، لوح تقدير گرفت.
 

 
تخريب زيستگاه حيات وحش منصورآباد رفسنجان در اثر انتقال آب خليج فارس


 پنجشنبه 29 مهرماه 95 در منطقه قرق حيات وحش منصورآباد رفسنجان مشاهده شد که شرکت انتقال آب خليج فارس علي رغم مذاکرات متعدد مبني بر اصلاح مسير جهت جلوگيري از تخريب زيستگاه حيات وحش منطقه و بدون داشتن ارزيابي زيست محيطي، مجدداً شروع به کار نموده است. قبلاً در ارديبهشت ماه سال جاري نيز اين شرکت در منطقه نامبرده شروع به کار کرده بود که با دخالت مديرکل محيط زيست استان کرمان، کار آنها متوقف گرديد. منطقه منصورآباد رفسنجان به مدت 8 سال تحت حمايت و حفاظت سازمان مردم نهاد دوستداران طبيعت رفسنجان بوده که حاصل آن افزايش چشمگير جمعيتهاي حيات وحش در اين منطقه 126000هکتاري بوده و با صرف هزينه هاي مادي و معنوي تعداد زيادي از شهروندان حاصل گرديده است. مشخص نيست چگونه يک شرکت قادر ميشود بدون در نظر گرفتن مصالح زيست محيطي و دستاوردهاي مردمي در زمينه محيط زيست و قبل از گرفتن ارزيابي زيست محيطي که لازمه اجراي هرگونه طرح ملي يا غير ملي است، اقدام به تخريب بخش وسيعي از  يک زيستگاه نموده و به هيچ کس پاسخگو نباشد. خواسته انجمن مردم نهاد دوستداران طبيعت رفسنجان فقط اصلاح بخش کوچکي از مسير نامبرده است تا خسارت وارد شده به اين زيستگاه به حداقل برسد که متأسفانه با مخالفت مديران اين شرکت مواجه شده است. عکسها مربوط ارديبهشت ماه 1395 است.
 نصب دكل بادي در منصورآباد


در روز شنبه 10 مهرماه 1395 براي اولين بار در منطقه منصورآباد رفسنجان يک دستگاه دکل بادي جهت تأمين آب حيات وحش، نصب گرديد. يک چاه متروکه در منطقه وجود داشت که پس از کسب رضايت مالکين و تأمين هزينه نصب توسط يکي از اعضاي گروه دوستداران طبيعت رفسنجان، دکل تهيه و در محل چاه مذکور نصب شد.
 

 
آمارگيري 1395 منطقه منصورآباد رفسنجان


بر اساس درخواست سازمان حفظ محيط زيست مبني بر آمار قرقهاي اختصاصي، امسال آمارگيري منطقه منصورآباد سه ماه زودتر و در تاريخهاي 15 و 16 مهرماه 1395 با همت 47 نفر از اعضاي گروه دوستداران طبيعت رفسنجان و مأمورين محيط زيست در طي دو روز و در قالب 13 اکيپ به انجام رسيد. آمارگيري از ساعت 6 صبح از مکانهاي از قبل مشخص شده شروع و تا غروب ادامه داشت و دو مسير بدليل کمبود نيرو باقي ماند. طبق آمار بدست آمده تعداد 457 رأس قوچ و ميش و تعداد 71 رأس کل و بز ديده شد که جمعاً 528 رأس ديده و ثبت گرديد.نصب آبشخور جديد در منصورآباد رفسنجان


در تاريخ 8 مرداد ماه 1395 با همت 17 نفر از اعضاي گروه دوستداران طبيعت رفسنجان و اعضاي تيم دوچرخه سواري گروه و قرقبانان منطقه منصورآباد و آقاي سلطاني از اداره محيط زيست، آبشخوري که با مشارکت مردمي تهيه شده بود در منطقه قرق منصورآباد رفسنجان به نحو مناسب، نصب و پر از آب شد. اين آبشخور داراي دو منبع 2000 ليتري است. همچنين يک منبع هم که در جاي نامناسبي قرار داشت جمع شد و در جاي بهتري نصب گرديد. سپاس از همه دوستاني که همکاري کردند و از ساعت 5 صبح تا 9 شب در اين مشارکت در خدمت طبيعت بودند.
 


 
 

 

كليه حقوق محفوظ و متعلق به اين وب سايت است
Designed by NajvaHost .:. Copyright © 2010-2011